Prvenstvo v Wimbledonu

Prvenstvo v Wimbledonu je eden od štirih teniških turnirjev za grand slam. Igra se v Wimbledonu, predmestju Londona v Angliji, Velika Britanija. Prvenstvo je edinstveno, saj je edini turnir za grand slam, ki se igra na travnatem igrišču. Wimbledon je tretji teniški turnir za grand slam v letu in velja za največji dogodek na koledarju tega športa.

V Wimbledonu so prvič tekmovali leta 1877. Ženski turnir v igri posamezno in moški turnir v igri dvojic sta se začela sedem let pozneje, leta 1884. Od nekdaj se igra poleti. Igra se dva tedna, od konca junija do začetka julija. Turnir se igra po odprtem prvenstvu Francije in pred odprtim prvenstvom ZDA. Leta 1968 je bilo prvenstvo prvič odprto za profesionalce in amaterje, Rod Laver in Billie Jean King pa sta osvojila naslova v igri posameznikov.

Leta 2016 sta zmagala Andy Murray in Serena Williams.

Sodišče številka 1Zoom
Sodišče številka 1

Tradicije

Setev

Na vsakem teniškem tekmovanju igralci dobijo žreb, ki jim pomaga določiti mesto v žrebu. V Wimbledonu se pri določanju uvrstitve upošteva igralčeva uspešnost (dobra ali slaba) na travi. Na drugih teniških tekmovanjih se uvrstitev v žreb določi le na podlagi uvrstitev na lestvici.

Oblačila

Sodniki in linijski sodniki morajo nositi posebna temnozelena in vijolična oblačila. Igralci morajo biti oblečeni v belo barvo.

Etiketa

Ženske igralke so se oglašale z "miss" ali "gospa"; to je bilo drugače kot na vseh drugih turnirjih za grand slam. Vendar se je to spremenilo na turnirju leta 2009. Na tem turnirju so se uporabljali samo priimki. Če je v občinstvu kraljica, je običajno, da se ji igralci priklonijo.