Svetovno prvenstvo v nogometu

Svetovno prvenstvo FIFA je najbolj gledan turnir v nogometu. Mednarodna nogometna zveza (FIFA) organizira svetovno prvenstvo vsake štiri leta. Finale svetovnega pokala si ogleda več ljudi kot kateri koli drug športni dogodek na svetu - celo več kot olimpijske igre. Najuspešnejša ekipa je bila Brazilija.

Finalni turnir poteka vsaka štiri leta. V drugih letih potekajo le kvalifikacijski turnirji v šestih svetovnih regijah FIFA. Na teh tekmah se odloči, katere ekipe bodo napredovale. Na začetnih tekmah igra več kot 160 nacionalnih reprezentanc. Najboljše ekipe z začetnih tekem si priborijo mesto v finalu. V finalu zdaj sodeluje 32 ekip. Pred letom 1998 je bilo v finalu le 24 ekip, od leta 2026 pa bo v finalu 48 ekip. FIFA več let pred vsakim svetovnim prvenstvom izbere državo gostiteljico, torej državo, v kateri bo potekalo finale. Biti država gostiteljica pomeni, da se je njena ekipa samodejno uvrstila na finalni turnir in ji ni treba odigrati nobenih kvalifikacijskih tekem. 32 ekip v finalu nato igra štiri tedne, običajno med junijem in julijem, da se določi prvak (zmagovalec turnirja).