Pokal Melbourne

Melbournski pokal je glavna avstralska konjska dirka. Poteka enkrat na leto. Pravijo, da je to dirka, ki ustavi narod, saj je namenjena konjem, starim tri leta in več, dolga pa je 3200 metrov. Dogodek od leta 1861 (razen eno leto med drugo svetovno vojno) prvi torek v novembru prireja Victoria Racing Club na dirkališču Flemington v Melbournu. Mnogi pravijo, da je to najpomembnejša konjska dirka na dve milji na svetu.

Dirka je sprva potekala na dve milji, približno 3 218 metrov, po prehodu Avstralije na metrični sistem leta 1972 pa so jo spremenili na 3 200 metrov. Zaradi tega je bila dirka krajša za 61 čevljev in 6 palcev, Rain Loverjev rekord dirke iz leta 1968 (3 min. 19,1 sekunde) pa se je spremenil v 3 min. 17,9 sekunde. Zdaj je rekorder zmagovalec Kingston Rule iz leta 1990 s časom 3 min 16,3 sekunde.

Dirka se začne ob 15.00 po času iz Melbourna (AEST).

Obisk

Dogodek je eden izmed najbolj priljubljenih dogodkov v Avstraliji. Dirke se udeleži več kot 110.000 ljudi. Nekateri se oblečejo v tradicionalna uradna oblačila za dan dirke. Drugi se oblečejo v različne vrste čudnih in zabavnih kostumov, Leta 2005 se je kar 383 784 ljubiteljev dirk udeležilo vsakoletne prireditve Melbourne Cup Carnival.

Zgodovina

Na prvem pokalu Melbourne Cup leta 1861 je dirkalo sedemnajst konj. Nagrada je bila zlata ura in 170 funtov gotovine. Nekateri pravijo, da je Archer (zmagovalec) prehodil 800 km do dirkališča iz mesta Nowra v Novem Južnem Walesu. Vendar je mogoče, da je potoval z ladjo. Dirko si je ogledalo štiri tisoč ljudi.

Naslednje leto je Archer ponovno zmagal. Ker pa je naslednje leto lastnikova prijavnica prispela pozno, Archer ni mogel poskusiti osvojiti še tretjega pokala. Številni lastniki so dirko bojkotirali (v znak protesta niso tekmovali), zato je dirka štartala le s sedmimi konji. To je najmanjše število v zgodovini pokala.

Lanskoletni zmagovalec Melbournskega pokala je bil Rekindling iz Velike Britanije.

Gravura ciljne črte na pokalu leta 1881.Zoom
Gravura ciljne črte na pokalu leta 1881.

S proge

Glavni poudarek dneva je na modi na terenu. Moda na dirki včasih pritegne skoraj toliko pozornosti kot sama dirka. Minikrilo je bilo deležno svetovne pozornosti, ko ga je model Jean Shrimpton nosila na dan derbija med tednom pokala v Melbournu leta 1965.

V Melbournu je dan dirke državni praznik. V preostalih delih Avstralije večina ljudi dirko spremlja po televiziji in igra na srečo. Nekateri stavijo pri TAB (avstralski stavni pisarni). Drugi ljudje stavijo na pokalih na delovnem mestu. (Pri "zametkih" vsaka oseba plača majhen znesek [npr. 3 dolarje] in izžreba naključnega konja. Prvo, drugo in tretje mesto si nato razdelijo denar.) Leta 2000 je bilo ocenjeno, da je tisto leto na dirko stavilo 80 odstotkov odraslega avstralskega prebivalstva.

Stave na melbournski pokal so z leti postale vse bolj priljubljene, saj imajo stavniki enkrat na leto možnost izbrati zmagovalnega konja.

Vprašanja in odgovori

V: Kaj je melbournski pokal?

O: Melbournski pokal je glavna avstralska konjska dirka.

V: Kako pogosto se dogaja melbournski pokal?

O: Melbournski pokal se odvija enkrat na leto.

V: Kako dolga je dirka za Melbournski pokal?

O: Dirka za melbournski pokal je dolga 3200 metrov.

V: Kdaj poteka dirka za melbournski pokal?

O: Melbournski pokal poteka prvi torek v novembru, razen eno leto med drugo svetovno vojno.

V: Kateri dirkaški klub organizira Melbournski pokal?

O: Melbournski pokal organizira Victoria Racing Club.

V: Kje poteka Melbournski pokal?

O: Melbournski pokal poteka na dirkališču Flemington v Melbournu.

V: Kdo je rekorder dirke za melbournski pokal?

O: Rekorder dirke za melbournski pokal je Kingston Rule, ki je leta 1990 zmagal s časom 3 min 16,3 sekunde.