Hungaroring

Koordinate: 47°34′44″N 19°14′55″E / 47.57889°N 19.24861°E / 47.57889; 19.24861

Hungaroring je dirkališče formule 1 v Mogyoródu pri Budimpešti na Madžarskem, na katerem poteka dirka za Veliko nagrado Madžarske. Leta 1986 je postalo prizorišče prve velike nagrade formule 1 za železno zaveso. Vodja Formule 1 Bernie Ecclestone si je želel dirko v ZSSR, vendar mu z Moskvo ni uspelo skleniti dogovora. Madžarski prijatelj mu je priporočil mesto Budimpešta. Formula 1 je želela, da bi v največjem budimpeštanskem parku Népliget zgradili ulično dirkališče, podobno dirkališču Circuit de Monaco. Madžarska vlada se je odločila, da bo zgradila novo dirkališče (stezo) zunaj mesta v bližini glavne avtoceste. Gradbena dela so se začela 1. oktobra 1985. dirkališče je bilo zgrajeno v osmih mesecih, kar je manj kot katero koli drugo dirkališče formule 1. Prva dirka je bila 24. marca 1986 v spomin na Jánosa Drapála. Drapál je bil prvi Madžar, ki je zmagal na motociklistični dirki za Veliko nagrado. Raziskava madžarskega nacionalnega urada za turizem je Mogyoród uvrstila na tretje mesto med prizorišči, ki jih obiščejo turisti na Madžarskem.

Opis

Hungaroring je dirkališče v koledarju Velikih nagrad formule 1. Dirka F1 običajno poteka sredi srednjeevropskega poletja. Dirkališče je običajno prašno, kar omejuje oprijem. Razlog za to je, da se steza v sezoni ne uporablja veliko in da je zgrajena na peščenih tleh. Dirkališče je zgrajeno v naravni dolini. Približno 80 odstotkov dirkališča je vidnega s katerega koli mesta.

Hungaroring je zavito dirkališče, kjer je vožnja mimo težka.

Hungaroring je dom madžarskega motošporta. Poleg dirk formule 1 so se na njem odvijale tudi dirke DTM in prvenstva FIA GT. Vsak mesec se odvija javna dirka drag race.

Navijači

Večina tujih navijačev prihaja iz Nemčije in Avstrije. Na dirkališču Hungaroring je tradicionalno veliko tudi finskih navijačev. Po izgubi Velike nagrade Avstrije je to najbližji dogodek formule 1 za navijače iz drugih srednjeevropskih držav. Na dirki leta 2006 je bilo zaradi debija prvega poljskega dirkača formule 1 Roberta Kubice veliko gledalcev iz Poljske.

Velika nagrada Madžarske je bila vedno bolj promocijski dogodek kot pa dogodek za pridobivanje dobička. Pogodba s formulo 1 je bila podaljšana do leta 2016. Oglaševanje tobačnih izdelkov je prepovedano od leta 2007.

Navijači na dirkališču po koncu dirke na Veliki nagradi Madžarske 2003.Zoom
Navijači na dirkališču po koncu dirke na Veliki nagradi Madžarske 2003.

Vprašanja in odgovori

V: Katere so koordinate dirkališča Hungaroring?

O: Koordinate dirkališča Hungaroring so 47°34′44″N 19°14′55″E / 47.57889°N 19.24861°E / 47.57889; 19.24861.

V: Kdaj je bila prva Velika nagrada formule 1 za železno zaveso?

O: Prva velika nagrada formule 1 za železno zaveso je bila leta 1986 na dirkališču Hungaroring.

V: Kje se nahaja mesto Mogyoród?

O: Mogyoród se nahaja v bližini Budimpešte na Madžarskem.

V: Zakaj je Bernie Ecclestone želel dirko v ZSSR?

O: Bernie Ecclestone je želel dirko v ZSSR, ker je verjel, da bi to koristilo dirki formule 1 in njeni priljubljenosti po vsem svetu.

V: Kako dolgo je trajala gradnja dirkališča na Hungaroringu?

O: Za gradnjo dirkališča na Hungaroringu je bilo potrebnih osem mesecev, kar je bilo manj kot za katero koli drugo dirkališče formule 1 do takrat.

V: Kdo je bil János Drapál in zakaj se ga ljubitelji formule 1 spominjajo?

O: János Drapál je bil Madžar, ki je zmagal na motociklistični dirki za Veliko nagrado, njegov spomin pa se počasti tako, da se po njem imenuje vsakoletna dirka na Hungaroringu - Velika nagrada Madžarske, ki poteka vsako leto 24. marca (na dan njegove zmage).

V: Na katero mesto je po raziskavi madžarskega nacionalnega turističnega urada uvrščen Mogyoród?

O: Po raziskavi, ki jo je izvedel madžarski nacionalni urad za turizem, je Mogyoród na tretjem mestu med kraji, ki jih obiskujejo turisti na Madžarskem.